Przystanki autobusowe w Polsce

Wysepki autobusowe

Wysepki autobusowe to najpopularniejsza forma przystanku autobusowego.  Buduje się ją w celu ułatwienia autobusom dostępu do przystanków.

Wysepki uprzywilejowują autobusy, gdyż te nie muszą czekać na przerwę w kolejce samochodów aby włączyć się do ruchu przy odjeździe z przystanku autobusowego. Wysepki eliminują również konieczność zjeżdżania na bok w celu dotarcia do przystanku. Na ulicach z jednym pasem ruchu w każda stronę pojazdy za autobusem muszą zwykle zatrzymać się kiedy pojazd znajduje się na przystanku. Ten typ przystanku jest szczególnie korzystny na głównych arteriach komunikacyjnych i innych ważnych częściach systemu autobusowego. Inne zalety tego rozwiązania to większa ilość miejsca do parkowania dla samochodów, mniejsza ilość miejsca potrzebnego na przystanek, spowolnienie ruchu ulicznego, zmniejszenie ryzyka niedozwolonego parkowania i zapewnienie miejsca na wiaty przystankowe, stojaki na rowery itp. Dwie wysepki autobusowe naprzeciw siebie (o szerokości 1 autobusu) zapewniają bezpieczeństwo, np. koło szkół.

Wysepki jednaki nie powinny być stosowane jeśli ruch uliczny jest intensywny lub jeśli czas postoju na przystanku jest długi.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*